Balog Béla
2009-06-02 22:18:46
Alkalmi foglalkoztatás a biogazdaságokban
Magyarországon 1997 óta van szabályozva az alkalmi foglalkoztatás, vagyis a nem folyamatos munkát igénylő, rövid távú, szezonális munkavégzés. A munkáltató nem csak vállalkozás, civil szervezet, hanem magánszemély is lehet.
Az alkalmi foglalkoztatás keretében a munkaformában lehetőség nyílik az adott szakterületen gyakorlatot szerezni, megmutatni készségeinket, képességeinket. A munkáltatónak is megéri, mivel ezzel a foglalkoztatási formával még költségeket is takaríthat meg.
Az alkalmi munkavállalói könyv alkalmazása munkaszerződésnek minősül, amely a jogszerű, munkaviszony keretében történő foglalkoztatás egyik formája.
A törvényhozók kezdeti célja az volt, hogy legalizálják a magánháztartásokban végzett munkát, pl. a házvezető, takarító, bébiszitter, korrepetitor, kertész fizetését. Az elvárásokkal ellentétben nem nagyon terjedt a lakosság körében ennek igénybevétele. Ezért a munkáltatók körét kiszélesítették. Mára már szinte mindenki foglalkoztathat alkalmi munkavállalót különböző szektorokban, ágazatokban. Természetesen vannak kiemelt területek, ahol szívesebben alkalmazzák ezt a formát, de még mindig kevéssé ismert a munkáltatók és munkavállalók körében az alkalmi foglalkoztatás, az alkalmi munkavállalói könyv használata.
Miért jó a munkavállalónak?
Pályakezdőként legnagyobb hátrány a tapasztalat hiánya, valamint a munkaerőpiacról szerzett kevés információ. Mindezek a hiányosságok egy alkalmi munka keretében rövid időn belül pótolhatók, sőt lehetőséget teremt, hogy az így végzett munkát megbecsülve tovább foglalkoztasson a munkáltató. Egyfajta próbaidőnek is lehet nevezni mindenféle kötelezettség nélkül, mivel napi munkaviszonynak minősül. Egyszerre több helyen is lehet munkát vállalni, valamint folyamatos munka mellett is teremt pluszforrást a megélhetéshez. Projektmunkák végzésére is kiváló.
A gyakorlatszerzés mellett fontos, hogy nem esünk ki a napi rutinból, új területen is kipróbálhatjuk magunkat. Mellette folyamatosan kereshetünk állást is. Ha már dolgoztunk korábban és megszűnt a munkaviszonyunk, de nem szereztük meg a munkanélküli ellátásra való jogosultságot (4 éven belül legalább 200 nap), a szükséges munkaviszony akár 1 éven belül is megszerezhető. Aki már álláskeresési járadékban részesül, annyi nappal tolódik ki a járadék folyósítása, ahány napot dolgozik. Ha éves jövedelmünk kevesebb, mint a minimálbér éves összege, és más bevallásköteles jövedelmünk nincs, az alkalmi munkával szerzett bért nem kötelező bevallani.
Fontos megjegyeznem, hogy az alkalmi munkavállalás egy ideiglenes időszak életünkben, mely hozzásegít céljaink eléréséhez. Az alkalmi munkavállalás semmiképp ne jelentsen életcélt, hisz nem is erre van kitalálva.
Vonatkozó szabályok
Az alkalmi munka neve is tükrözi, hogy nem folyamatos, hosszútávú munkavégzésről van szó. Ezért is kell betartani bizonyos szabályokat a munkavégzésnél. Alkalmi munkavállalói könyvvel folyamatosan 5 napot lehet dolgozni, utána minimum egy pihenőnapnak kell eltelnie. Egy hónapban 15 napot lehet dolgozni, valamint egy évben 90 munkanapot. A munkanap lehet hétköznap, vagy hétvége is. A 90 nap 120 napra növelhető abban az esetben, ha több munkáltatónál végzünk munkát, valamint 200 napra, ha háromnál több magánszemélynél, vagy közhasznú szervezetnél dolgozunk. Mezőgazdasági munkánál nem érvényes a havi 15 napos határ.
Nemcsak időkorlát, hanem összegkorlát is van. A jogalkotók megszabták a napi kifizethető bér minimumát és maximumát. 1800-4600 Ft között lehet a napi bér. A kifizetett összeg mértékétől függ, mennyi közterhet kell lerónia a munkáltatónak, ami tartalmazza a munkáltatói adó és járulékterheket. A kapott bérből már nem vonnak le semmit. A munkáltató által beragasztott közteherjeggyel és az így igazolt munkanapokkal jogosultságot szerezhetünk későbbi ellátásokra (álláskeresési járadék, nyugdíj…). Egyedül egészségügyi szolgáltatás igénybevételére jogosító jogviszonyt nem ad, így az egészségügyi ellátásunk fedezetére (ha máshonnan nincs jogosító jogviszonyunk) egészségügyi szolgáltatási járulékot kell külön fizetni.
Alkalmi munkát általános szabályként minden 16. életévét betöltött személy végezhet, egyes esetekben külföldi személy is.
Hogyan használjuk az Alkalmi munkavállalói könyvet?
Az alkalmi foglalkoztatás alapeleme az alkalmi munkavállalói könyv. Ebbe jegyzi be a munkáltató a foglalkoztatás tényét, ez a napi munkaszerződés alapja. Az alkalmi munkavállalói könyv ingyen kiváltható a lakóhelyünk, illetve tartózkodási helyünk szerinti illetékes munkaügyi kirendeltségen.
Érdemes ezt akkor megtenni, ha már tervezzük a munkába állást. Az Alkalmi munkavállalói könyvet a munka kezdetekor kell kitöltetnie a munkáltatónak: munkáltató adatai, munkavégzés ideje és helye, munkafeladat, munkadíj. Fontos, hogy mind a két fél ezután aláírja, így köttetik meg a munkaszerződés. Az elvégzett munka végével kell beragasztania a munkáltatónak a közteherjegyet, azt szintén aláírnia és kifizetni a munkabért. A közteherjegyet a munkáltató veszi meg a postahivatalban.
A kiskönyv oldalai 3 színben eltérnek. Amennyiben vállalkozásnál dolgozunk, a fehér oldalakat kell kitölteni, ha
magánszemély, vagy kiemelten közhasznú szervezet a foglalkoztató, a kék, ha mezőgazdasági idénymunkát végzünk, a zöld színű oldalakat kell figyelembe venni.
Fontos, hogy az oldalszámozás ne sérüljön, mivel az alkalmi munkavállalói könyv közokiratnak minősül, valamint abba bejegyzést csak a kiállító és a munkáltató tehet. A napi bejegyzést követően mindig magunknál kell tartani, a munkáltató nem szedheti be. A kitöltésnél gondosan ügyelni kell arra, hogy szerepeljen rajta a munkáltató aláírása.
Alkalmi munka elérése
Alkalmi munkát szinte minden területen és pozícióban (kivéve vezetők, kölcsönzött munkaerő, pénzügyi felelősség) lehet végezni. A Fővárosi Közhasznú Foglalkoztatási Szolgálat Kht. (n1091 Budapest, Üllői út 45.
Tel: 06-70/616-8457) nonprofit munkaerő-közvetítő irodája kiemelt fontosságúnak tartja az alkalmi foglalkoztatás elősegítését. Segítséget tud nyújtani az álláslehetőségek és alkalmi munkahelyek feltárásában, munkaközvetítésben. Emellett a munkáltatókat is tájékoztatja az alkalmi foglalkoztatásról és támogatja annak adminisztrációjában. Budapesten 4 irodájuk érhető el, további információ a www.pestesely.hu oldalon található.
2009-ben tervezett változások
A visszaélések csökkentése érdekében tervezik az Alakalmi munkavállalói könyv bevonását. Helyette a napi munkavégzést a munkáltatónak elektronikus úton kell jelentenie a hatóságok felé. Tervezik a munkakörök szabályozását is, hol végezhető és milyen területeken nem végezhető alkalmi munka. A tervezett változások megvalósulása a jövő titka. Addig is érdemes a lehetősséggel élni, mert mindenképp előnnyel jár.
Vucskó Bernadett
FKFSZ Kht.
Fővárosi Esélyegyenlőség Módszertani Iroda