Balog Béla
2009-05-23 15:01:58
Környezetünk és az egészség (amit a REACH-ről tudni kell)
2008. december elseje egy nagy kísérlet első fontos dátuma. Ma már nemcsak a környezetvédelmi szakemberek és biokultúra hívei tudják, hogy az emberi szervezetre az egyik legnagyobb veszélyt a mindent elárasztó vegyi anyagok jelentik. Többek között ezek felelősek a daganatos megbetegedések 90 %-áért, az emberi örökítő anyag sérüléséért, és sok esetben a reprodukciós képességek csökkenéséért. Napjainkig több, mint 100.000 vegyi anyagot állítottak elő és számuk fokozatosan emelkedik. Többségük úgy kerül előállításra, majd felhasználásra, hogy előzetes kísérleteket nem végeztek, soha nem vizsgálták esetleges egészség- és környezetkárosító hatásukat. Mindössze 2-3 %-ukról rendelkezünk részletes ismeretekkel.
2006-ban az Európai Unió nagy fába vágta fejszéjét. Rendet kívánnak tenni a vegyi anyagok piacán. Átfogó szabályzatot alkottak, melynek angol rövidítése a REACH (Registration Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals). A szabályozás magyarul: Vegyipari anyagok regisztrációja, értékelése, engedélyezése és korlátozása.
A következő évtizedek feladatai hatalmas összefogást igényelnek, és rengeteg munkát adnak a szakembereknek, mind az ipar, a kereskedelem, a hatóságok és a civil szervezetek számára. Az Unió előtt álló munka olyan volumenű, hogy azt teljes körűen még a legnagyobb országok sem tudnák önállóan végrehajtani, ezért és a párhuzamosságok elkerülése céljából több éves előkészítés során a tagállamok felosztották a teendőket és részletes ütemtervet is készítettek.
Az első fordulóban lehetőség van az előzetes regisztrációra. Aki idejében él az előzetes regisztráció lehetőségével, az halasztást kap a nyilvántartásba vételhez és elbíráláshoz szükséges teljes dokumentáció azonnali benyújtására és egyelőre folytathatja korábbi tevékenységét.
A későbbiekben - a gyártott, vagy forgalmazott vegyi anyagok mennyiségétől függően-különböző határidőkre, 2010-re 2013-ra, 2018-ra el kell készíteni és az Európai Vegyi Anyag Ügynökséghez be kell nyújtani a teljes dokumentációt.
A nyilvántartásba vételnek, a gyártás és forgalmazás engedélyezési folyamatának közép- és hosszú távú célja, hogy kiszűrjék, majd szigorítsák és betiltsák az egészségre és a környezetre ártalmas anyagok gyártását, illetve importját az Unióban.
Az aggodalomra okot adó anyagok, és a bizonyítottan veszélyes anyagok kiváltására törekednek, előnyben részesítik a helyettesítő anyagok alkalmazását, a környezet és az ember egészségének védelme érdekében.
Most, december 1-én érkeztünk el az első állomásra, amikor is lejárt az előregisztráció időszaka. A vállalkozásoknak, gazdasági társaságoknak, amelyek 1 t/év mennyiségnél nagyobb tömegben gyártanak, illetve importálnak vegyi anyagot, ahhoz, hogy tovább működhessenek, az előregisztrációs kötelezettségnek 2008. december 1-ig eleget kellett tenni. E határidő elmulasztása esetén a teljes regisztrációs dokumentáció benyújtásáig nem folytathatják az adott vegyi anyagok gyártását, és/vagy importálását.
A határidő a gyártókra, és forgalmazókra kötelező, a bejelentkezés, és vegyi anyagaik nyilvántartásba vétele őket terheli és a jövőben is az ő költségükre kell elkészíteni (elkészíttetni) az elbíráláshoz szükséges dokumentációt. December 1-e próbaköve az Uniós jogalkotásnak és jogérvényesítésnek is. Néhány napon, héten belül kiderül, hogy hány vegyi anyagot regisztráltak, hányan éltek, illetve nem éltek az előregisztráció lehetőségével. Az első hírek bíztatóak: Magyarországról több mint 600 cég, több mint 13000 előregisztrációt kért. Ezek szerint a hatóságok kampánya sikeres volt, a hazai gyártók és forgalmazók megmozdultak. Az Európai Vegyi Anyag Ügynökség (ECHA) a legkorszerűbb informatikai eszközök felhasználásával az országhatárokat is leküzdve interneten keresztül gyűjti és összesíti a bejelentkezéseket, ezért nem okozhat gondot az első forduló eredményeinek összesítése, nyilvánosságra hozatala.
Kiderül, hogy az Európai Unió által felvállalt kísérlet sikeres lesz-e? Az Unió, valamint a tagországok hatóságai a most lemaradt vállalkozásokkal szemben érvényesíteni tudják-e a korábban eltervezett korlátozásokat, vagy netán haladékot adnak. Az elmúlt évtizedekben a vegyi anyagok egészségkárosító hatását, pl. rákkeltő és mutagén hatását nagyhírű kutató intézetek vizsgálták, legtöbbször az állami költségvetés terhére, esetenként egészségügyi, környezetvédelmi keretből. A REACH egyik döntő és sok vonatkozásban új eleme, hogy a nyilvántartással, ellenőrzéssel, tudományos vizsgálatokkal kapcsolatos teljes költséget az anyagot gyártó, illetve forgalmazó vállalkozásokra hárítja. Hamarosan eldől, hogy a piac szereplői hogyan fogadják, hogyan vállalják fel az ezzel kapcsolatos terheket, támogatásért folyamodnak, netán halasztásokat kérnek.
Mi, a Biokultúra Egyesület tagjai a többi környezetvédővel együtt reméljük, hogy az Európai Unió egyedülálló kezdeményezése sikerrel jár. A határidők lejártát a hatóságok tényleg szigorúan figyelemmel kísérik és határozott lépéseket tesznek az előregisztrációból kimaradt vegyi anyagok korlátozására, gyártásának, importjának felfüggesztésére.
A vegyi anyagok korlátozása, az egészségkárosító vegyszerek használatának mellőzése az ökológiai gazdálkodást folytató termelőknél már megvalósult. Ők tudatosan, önként vállalták a nehézségeket, és a többség talpon maradt. A példa adott, repesve várjuk a környezetkímélő termelés mielőbbi kiterjesztését a gazdaság valamennyi ágazatára.
Dr. Szolnoki István