Malya Carmen
2008-07-10 17:15:54
Ragyogó nyári programot szervezett a Védegylet a JÓLÉT, a KLÍMA és az ÉLELMISZER fogalmak köré csoportosítva a programokat. A tábor helye, ideje: Horány, Árnyas Szigeti Ifjúsági Tábor, 2008. július 16-20. Bővebben: http://www.vedegylet.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=884
MIÉRT VAN A NYÁRI EGYETEM?
A nyári egyetem a részvétel, közéleti aktivizmus és aktív állampolgárság értékeit szeretné népszerűsíteni, hogy hozzá tudjunk járulni egy olyan értékrend és mozgalom megerősödéséhez, mely egy élhetőbb társadalmi, politikai, természeti környezetet teremt; hisz a döntéshozatalban való részvétel jogában és a civil politizálásban. Mindamellett igyekszünk hozzájárulni ahhoz is, hogy erősödjön egy közép-kelet-európai sajátságokkal rendelkező hang a nemzetközi fejlődés-diskurzusban. Célunk, hogy feltárjuk a „globális dél” és a Kelet-Közép-Európa közötti hasonlóságokat és erősítsük ezáltal azokat a létező pozitív fejlődés-alternatívákat, melyek világszerte alkalmazhatóak.
TÉMA
A nyári egyetem a jólét, a klíma és az élelmiszer fogalmak köré csoportosított témákkal foglalkozik, melyek mindegyikét megvizsgáljuk a gazdaság, a környezet és a társadalom nézőpontjából. Mindegyik nap más szempontból vesszük górcső alá a problématerületeket, július 17-én a gazdaság, 18-án a környezet, 19-én a társadalom felől közelítve foglalkozunk a jólét, klíma és az élelmiszer különböző vetületeivel. Célunk ezzel, hogy rávilágítsunk a különböző témák közötti összefüggésrendszerre az igazságosság, egyenlőség, emberi jogok és részvétel mindent átfogó dimenzióin keresztül. Igyekszünk válaszokat kapni arra, hogy mi közünk van az afrikai éhezőkhöz, az ázsiai árvizekhez, a kínai önkényuralmi rendszerhez vagy az iraki háborúhoz és hogy mindezek hogyan függnek össze a hazai kistermelők életesélyeivel, a romák társadalmi kirekesztettségével, a dráguló egészségüggyel, a védett zöld területeken megvalósuló illegális beruházásokkal, továbbá, hogy mi mit tehetünk mindezek ellen, annak érdekében, hogy társadalmunk igazságosabb és fenntarthatóbb módon működjön.
KI LESZ OTT?
A nyári egyetemre sokan érkeznek a közép-kelet-európai régióból (Csehországból, Magyarországról, Szlovákiából, Lengyelországból, Romániából, Szlovéniából), akiknek egy részük előadóként is részt vesz majd. Velünk lesz továbbá néhány meghívott szakértő is a „globális délről” és a régi EU-tagországokból. A résztvevők között mindemellett sok helyi aktivista, emberjogi, környezetvédelmi kampányokban már aktív önkéntes, civil szervezeti munkatárs, illetve a folyamatokat eddig csak kívülállóként figyelő, de a mozgalomba a jövőben jobban integrálódni kívánó egyetemista és nem egyetemista felnőtt lesz. Ami közös bennük, hogy mindannyian tenni szeretnének valamit azért, hogy egy élhetőbb, fenntarthatóbb társadalmi, politikai, természeti környezetet teremtsenek, olyan feltételekkel, melyek egyenlőbb életesélyeket és társadalmilag kiegyensúlyozottabb légkört biztosítanak a mostani és a jövő generációk számára Magyarországon és külföldön egyaránt.
MÓDSZERTAN
Minden reggel 9.00-10.30 között egy angol nyelvű, tolmácsolt előadással kezdjük a napot gazdaság, klíma vagy élelmiszer témában. Az előadás az adott téma elméleti hátterét, összefüggésrendszerét, sarkalatos pontjait mutatja be. Ezt számos, egymással párhuzamosan futó szeminárium, illetve műhelymunka követi 11.00-12.30 között, majd a délutáni blokkban 15.30 és 17.00 óra, illetve 17.30 és 19.00 óra között. A szemináriumok elmélet és gyakorlat határmezsgyéjén helyezkednek el, többnyire kerekasztal-beszélgetések, kampányok, problémák összehasonlító elemzéseiről fognak szólni, míg a műhelymunkák erősen gyakorlati, interaktív foglalkozások lesznek, melyek egy konkrét kampányt mutatnak be, vagy elemeznek kritikailag, illetve foglalkoznak gyakorlati módszertan alkalmazásával (pl.: utcaszínház, szituatív játékok, stb.).
NYELV
Az előadások angolul, magyar tolmácsolással folynak majd. Az egymással párhuzamosan folyó szemináriumok és műhelymunkák egy része angolul, más részük magyarul lesz, de igyekszünk mindegyik programhoz tolmácsolást biztosítani, hogy minden program elérhető legyen mindkét nyelven.
HELYSZÍN
Árnyas Szigeti Ifjúsági Tábor Horányban a Szentendrei Szigeten, Budapesttől 2 órányira. A sziget természetvédelmi terület, a tábortól negyed óra sétára dunai strand található, Szentendre és Göd kishajóval fél óra. A táborban egyszerű körülmények között, 3-8 ágyas faházakban szállunk meg, több program kinti tanteremben, vagy a fűben lesz, esténként pedig bográcsban főzünk, tábortüzek körül üldögélünk a gyönyörű zöld környezetben.
DÁTUM
A nyári egyetemet 2008. július 16-20. között tartjuk. Július 16-án, szerdán délután 16 órakor kezdődik a program egy általános kerekasztal-beszélgetéssel a fejlődésről és a klíma, élelmiszer és jólét összefüggéseiről. 17. és 19. között reggel 9-től este 7-ig lesznek programok egy két-két részből álló délelőtti és délutáni blokkban, 12.30 és 15.30 között ebédszünettel. 20-án félnapos programmal zárjuk a rendezvényt egy 10-től 13-ig tartó blokkal.