Móricz Zsuzsanna
2006-11-20 12:11:17
Közösségi környezetpolitika kontra információhiány
2006. november 16-án került megrendezésre a környezetpolitikai fórum-sorozat soron következő tanácskozása. E jeles eseménynek a Parlament Felsőházi terme adott helyet, ahol az érdeklődők „A környezetpolitika aktuális kérdései itthon és az Európai Unióban” c. témakörben hallgathattak meg előadásokat.
A program levezető elnöke Katona Kálmán, az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságának elnöke volt. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is tiszteletét tette a rendezvényen. Köszöntő beszédében kiemelte környezetünk védelmének fontosságát, és a fenntartható fejlődés - mint a környezet- és természetvédelem egyik kulcsszava- előtérbe helyezését. Megemlítette, hogy a fórum ideje alatt az Alsóházi teremben épp a jövő évi költségvetési tervről folynak a megbeszélések. Talán érdemes lett volna felhívni a politikusokat, hogy hallgassanak bele a környezetpolitikai előadásokba, és ezek után fontolják meg mit mire költenek az államkasszából (már ha van mit elkölteni).
Jeff Huntington (az Európai Környezetvédelmi Ügynökség Környezetértékelési Programja vezetője) az EU környezetpolitikájáról, azon belül is a 6. Környezetvédelmi Akcióprogram felülvizsgálatáról tartott rövid ismertetőt. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökségnek 32 ország tagja, ezen belül 350 szervezet, amelyek folyamatosan a környezetvédelem szempontjából meghatározó adatokkal látják el az Ügynökséget. Ezen adatok alapján fogalmaznak meg intézkedéseket az Akcióprogramban, amelyek segítségével talán némi javulás várható az egyre szennyezettebb környezetünk állapotában.
Az Akcióprogram fő témái: a levegő, klímaváltozás, a víz, a hulladékgazdálkodás és a biodiverzitás. Az egyik fő gondot az ózonréteg vékonyodása jelenti, mely a nagymértékű légszennyezésből adódik. Elengedhetetlen, hogy emissziónkat csökkentsük a klímaváltozás mérséklése érdekében.
Margareta Strubenrauch, (az Osztrák Mezőgazdasági, Erdészeti, Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium vezető munkatársa) az Akcióprogram eredményeiről beszélt. Pozitívum, hogy a klímaváltozással kapcsolatban „előrehaladás” történt. Az üvegházhatású gázok koncentrációja némileg csökkent, amely a szigorú környezetvédelmi irányelveknek köszönhető.
A két külföldi előadót követően kérdések, hozzászólások is megfogalmazódtak az érdeklődő körében. Nagy meglepetésként ért, hogy a közönség soraiban otthonom, Szentgotthárd polgármesterét véltem felfedezni. Viniczay Tibor felszólalt a város lakossága érdekében. Már évek óta húzódik a Rába folyó habzásának ügye, amely probléma megoldása még a mai napig nem történt meg (legalábbis nem látványosan), hiszen a folyó továbbra is habzik, amelyért nagy valószínűséggel egyes ausztriai gyárak a felelősek. A másik szomorú tény, hogy osztrák szomszédaink egy hulladékégető létesítését tervezik közvetlenül a határ mellett, a város tőszomszédságában. Ez elég lesújtó hatással lenne ránk nézve, hiszen a város az Őrségi Nemzeti Park területén fekszik. Polgármester Úr segítséget kért Margareta Strubenrauch asszonytól e lehetetlen helyzet orvoslására, aki szívesen felajánlotta közbenjárását az ügyben. De megdöbbentem, mikor Strubenrauch asszony közölte, hogy igazából ő még nem is hallott erről a hulladékégető-létesítésről. Miképpen fordulhat elő, hogy az osztrák környezetvédelmi minisztérium egyik vezető munkatársa még nem is értesült egy ilyen nagy horderejű tervről? Pont Ausztria volt úgymond híres a környezettudatosságáról. Bár igaz, hogy ez a hulladékégető nem az ő portáját szennyezné. Elszomorító, hogy manapság mennyire előtérbe került az önzés, és háttérbe szorult a másik fél iránti tolerancia.
A fórum második felében panel beszélgetés folyt a Nemzeti Környezetvédelmi Program végrehajtásának helyzetéről, és a vegyi anyagok használatára vonatkozó problémákról. Ellentétes vélemények bontakoztak ki a Környezetvédelmi Program hatékonysága kapcsán, mely igazán akkor működne teljesen, ha rendelkezésre állnának a szükséges anyagi források a végrehajtáshoz.
A vegyi anyagok használatáról szóló panel beszélgetés keretében meghallgathattunk egy olyan embert is, aki nem az íróasztal mögül bizonygatta a különböző peszticidek ártalmas hatását. Hubai Imre biogazdálkodó kifejtette az ökológiai gazdálkodás mibenlétét, a vegyszereket mellőző gazdálkodás létjogosultságát, amely gazdálkodás a környezettel, természettel harmóniában folytatható.
Remélem hamarosan egyre több ilyen témájú fórumot, előadást látogathatunk, ahol tájékozódhatunk a legaktuálisabb környezetvédelmi kérdésekről, problémákról, megoldási lehetőségekről. Talán így egyre többekben tudatosul, hogy mekkora is a tét környezetünk megóvása, a környezettudatos életmód kialakítása tekintetében.